Masaza celog tela

To je maserski zahvat tokom kojeg se prave ritmički pritisci na tkivima koja se masiraju i umirujuće deluju na zamoreno tkivo.Ovaj zahvat u zavisnosti od masirane regije vrši se jednim ili više prstiju jednom ili obema šakama. Zahvat potresanja izvodi se najčešće sa obe ruke pri čemu se potrese čitava ruka, čitava noga ili pojedine veće mišićne grupe pri čemu mišići masirane osobe moraju biti maksimalno opušteni. Vibracija se izvodi zahvatanjem određenih mišićnih grupa: prstima i izazivanjem brzih vibracija podrhtavanja praćenje kratkotrajnih pauza to se najčešće izvodi specijalnim aparatima i u sportskoj medicini se skoro ne primenjuju.

1. Pre nego sto pocnete sa masazom, stavite dlanove na celo masirane osobe i tako ih podrzite nekoliko minuta. Pokrijte celo korenom sake, a vrhovima prstiju obuhvatite slepoocnice. Nemojte pritiskivati. Drzite ruke nekoliko casaka, vec prema sopstvenom nahodjenju. Koncentrisite se. Dajte vremena masiranoj osobi da se navikne na vas dodir.
2. Pocnite da masirate celo palcevima. Najpre u mislima podelite celo osobe na horizontalne pojaseve, siroke priblizno jedan centimetar. Stavite oba palca na sredinu cela, odmah ispod kose, i vucite istovremeno oba palca levo i desno. Pritiskajte umereno, recimo jacinom kao kad brisete prasinu sa latice cveta. Kad dodjete do slepoocnica, zavrsite pokret pravljenjem jednog malog kruga. Odmah zatim podignite palceve i vratite ih na sredinu cela, ali centimetar nize nego prvi put i ponovo povlacite palceve iz sredine u polje. Zavrsetak ce uvek biti kruzic na slepoocnicama. Tako idite sve nize i nize, dok ne zavrsite sa poslednjim odeljkom cela, odmah iznad obrva.
3. Sledeci potezi namenjeni su masazi ivice ocnih duplji. Vrhovima kaziprsta pritisnite ivicu ocne duplje u korenu nosa. Pritiskajte snazno priblizno jednu sekundu. Onda podignite vrhove kaziprsta, pomerite ih oko pola centimetra duz gornje ivice ocne duplje i ponovo pritisnite. Ovo pritiskanje je blagotvorno za sinuse, a prijatnije je nego vucenje prstiju. Pomerajuci prste malo po malo, dospecete do spoljne strane ocne duplje. Podignite prste i vratite ih do korena nosa, ali ovog puta obradjujte pritiskivanjem donju ivicu ocne duplje.
4. Prelazimo na masazu ociju. Pre toga proverite da li masirana osoba nosi kontakt sociva. Ako nosi, potrebno je da ih izvadi. Dok masirana osoba zmuri, pritiskajte vrlo pazljivo i nezno ocne jabucice. Pomerajte palceve vrlo sporo i gotovo neosetno, tek toliko da dodirom palceva osetite jabucice. Ponovite ovo tri puta, uvek iduci od nosta u polje.
5. Sada stavite vrhove kaziprsta i srednjeg prsta obe ruke s jedne i s druge strane nosa, tacno ispod ocne duplje, odnosno na mesto gde ste prekinuli masazu pod brojem 3. Prevlacite vrhove prstiju tako da obidjete donju ivicu jagodicne kosti, predjite obraze i stignite do slepoocnica gde cete naciniti zavrsni krug. Ako niste sigurni gde se nalazi donja ivica jagodicne kosti, odmerite je prema donjem kraju nosa. Medjutim, ukoliko pritiskate dobro i obratite paznju na ono sto cinite, nece vam biti tesko da pod prstima osetite ivicu kosti. Ponovite ove pokrete bar dva puta. Prilikom ponovljenog pokreta zastanite za trenutak kod donje ivice jagodicne kosti i obradite tamosnje misice sitnim kruzicima vrhova prstiju. Vrh prsta treba da opisuje kruzic koji u precniku nema vise od pola centimetra, a pritiskanje treba da bude nesto jace ali opet da to bude nezno. Ne zurite, ovo malo podrucje predstavlja zariste napetosti lica, pa je stoga vrlo korisno pokloniti mu posebnu paznju.
6. Zavrsite donju polovinu lica serijom horizontalnih poteza slicnim onima na celu. Najpre koristite kaziprste i srednje prste obe ruke. Stavite vrhove prstiju u prostor izmedju nosa i usta. Vucite vrhove prstiju preko obraza, sve do slepoocnica, gde cete zavrsiti uobicajenim krugovima. Posle toga nacinite tri poteza po istim nacelima ali polazeci izmedju usta i podbratka. Posle toga dohvatite blago podbradak vrhovima palca i kaziprsta obe ruke. Pratite ivicu vilice sve dok niste stigli gotovo do cilja. A onda kaziprstima nacinite kruzice po slepoocnicama. Time smo dovrsili masazu lica i prelazimo na usi.

 Masaza vrata i ramena

slika preuzeta sa:www.stetoskop.com

Pre svega, utiče na to da se uopšte bolje osećamo, jer deluje opuštajuće na čitav organizam. Pospešuje cirkulaciju krvi i limfe u području glave, vrata i ruku, što dovodi i do smanjenja glavobolja. Zahvaljujući tome, podstiče izbacivanje toksina kroz tečnosti u organizmu i poboljšava dotok kiseonika u sve ćelije u području glave i vrata. Masaža vrata i ramena pozitivno utiče i na kožu, jer podstičući cirkulaciju, povećava elastičnost kože i potkožnog tkiva. To znači da ovaj tretman ima i estetsku funkciju.

Masaža vrata i ramena utiče i na položaj tela. Zahvaljujući tome što otklanja bol u ovom području, ona čini da svaki deo tela zauzima normalan položaj, te da ne krivimo glavu i ne nameštamo vrat u položaj „u kom najmanje boli“.

Izvode se pokreti : trakcije,kruzni pokreti trljanja,vibracija,i gnjecenje sternokleidomastoideusa.


slika preuzeta sa: www.stetoskop.info

Kod masaze ramena se izvode pokreti: trljanja,gnjecenja,lupkanje.Moze se izvoditi i u sedecem i u lezecem polozaju.






Masaza ruku

slika preuzeta sa:www.stetoskop.info
 Tokom dana ruke se skoro sve vreme nalaze u pokretu. Mi sa njima radimo bezbroj poslova, nekada samo automatski, da čak i nismo svesni toga. Elastični, negovani prsti ruku su mnogo graciozniji i izražajniji od grubih, ne negovanih.

Za održavanje šaka u dobrom stanju nije dovoljna samo nega kože. Svakodnevno se moraju masirati prsti ruku, jer masaža i gimnastika poboljšavaju cirkulaciju i razmenu materija, održavaju elastičnost i pokretljivost zglobova, povećavaju tonus mišića. Pored toga: masaža palca povećava funkcionalnu aktivnost mozga; masaža kažiprsta pozitivno utiče na stanje želuca; srednjeg – na creva; domalog – na jetru; masaža malog prsta poboljšava rad srca, uklanja psihičku napregnutost i nervni umor. Masiraju se (pritiskivanjem) po redu prsti obadve ruke od osnove prsta do njegovog kraja (uključujući jastučić) po sledećem redu: lice, naličje, a zatim bočne strane.
Za masazu podlaktice i nadlaktice se izvode pokreti: trljanja,gnjecenja.

Masaza ledja

slika preuzeta sa: www..balidetox.com
Terapeutska masaža ledja predstavlja spoj nekoliko različitih manualnih tehnika masaže, dodatno obogaćena mešavinom esencijalnih ulja koja znatno redukuju bol i uspešno otklanjaju nakupljenu napetost.
Izvode se pokreti: gladjenja,trljanja,gnjecenja,vibracije,mesenja.
Pospešuje se mikrocirkulacija i opuštanje mišića leđa i vrata, otklanja se stres i snažno deluje na opuštanje svih blokada u telu.

Savršen izbor nakon napornog radnog dana ili nakon nekog vrlo stresnog događaja.

  Masaza stomaka

slika preuzeta sa:www.lifepressmagazin.com
Ako redovno masirate stomak nekoliko minuta, ne aktivirate samo rad creva, već podstičete i razmenu materija i skidate salo. Prvo blagim pritiskom dlanova masirajte stomak od grudne do stidne kosti, i to 12 puta odozgo naniže. Zatim oba dlana naslonite bočno ispod rebara i takođe 12 puta masirajte nadole. Najzad, levi dlan stavite ispod, a desni iznad pupka; kružite dlanovima oko pupka i zastanite 12 puta, vršeći pritom blagi pritisak (prvo u pravcu kazaljke na satu, a zatim u suprotnom pravcu).


Masaza nogu 

slika preuzeta sa; www.stetoskop.info
Masaža nogu je prava blagodat za naše „prijateljice“ koje nas verno služe tokom života. Dobra masaža nogu može ublažiti bolove uzrokovane predugim stajanjem ili hodanjem kao i da pomognu umornim mišićima da se oporave. Redovna masaža celih nogu ublažiće postojeći celulit i sprečiti pojavu novih naslaga.
Kako bi uvek mogli lagano skočiti na nožice, savladajte sami tehniku masaže!

Za početak lezite na krevet, a leđa i glavu možete nasloniti na jastuk. Podignite nogu i savijte koleno, a potom ih lagano privlačite ka kukovima, zatim masirajte kolena i nastavite sve do stopala. Ponoviti najmanje 5 puta.

Posebno se posvetite bokovima. Uhvatite kožu s obe ruke (palcima i kažiprstom), kao da ćete se uštipnuti, a zatim popustite. Ritmičnim pokretima uhvatite i pustite te tako pređite cele bokove. Ovo je nezamjenjiva tehnika za poboljšanje tonusa mišića i saniranje celulita.

Dodatno obuhvatite nogu iznad kolena s obe ruke, spojite ili približite, što je više moguće, kažiprste i palčeve te ih povucite prema vrhu bokova. Klizite tako po koži, a zatim na isti način produžite sve do zgloba pa se vratite natrag do kolena. Ponovite minimalno 3 puta.

 Masaza stopala

slika preuzeta sa:www.drdusicastefanovic.com
Na našim stopalima nalaze se zone koje odgovaraju svim oganima i žlezdama u našem organizmu, kao i preko 70.000 nervnih završetaka.

Masažom stopala odnosno stimulacijom odredjenih tačaka na stopalima mogu se otkloniti različite tegobe, odnosno blokade koje sprečavaju normalno funkcionisanje našeg organizma.

Masaža stopala opušta, osvežava organizam i daje osećaj lakoće nogu. Učinak je isti kao kod masaže celog tela, zato se može raditi kao posebna masaža, ali i u sklopu neke druge masaže.Mogu se izvoditi pokreti:trakcija svakog prsta ponaosob,trljanje stopala,gnjecenje,gladjenje.

slika preuzeta sa: www.drdusicastefanovic.com
Refleksologija stopala predstavlja holističku terapeutsku metodu kojom se ravnoteža vitalne energije postiže putem masaže stopala (pritiskom i masažom određenih refleksnih tačaka). Smatra se da postoji deset kanala koji počinju, odnosno završavaju se u nožnim prstima i protežu se do ručnih prstiju i temena. Svaki kanal povezan je sa određenom zonom tela i sa organima u toj zoni - vrh nožnog palca je, na primer, povezan sa glavom.Na stopalima se nalaze refleksne tačke svih organa i delova tela, desno stopalo je ogledalo desne strane tela, a levo stopalo leve strane. Iskusni terapeut nanošenjem pritiska na precizno određenu tačku na stopalu dobija podatke o stanju odgovarajućeg organa - da li je mesto osetljivo na pritisak, kakva je tekstura kože, da li se mogu otkriti manje grudvice, ili je refleksna tačka "oslabljena" .


Нема коментара:

Постави коментар